Instalace domácích spotřebičů: Základní rady pro bezpečnou a úspěšnou instalaci

Domácí spotřebiče jsou nedílnou součástí každé běžné domácnosti. Ať už se jedná o varné desky, trouby, odsavače par, myčky na nádobí, nebo o pračky, sušičky a lednice. Při správné instalaci těchto spotřebičů je klíčové zajistit jejich bezpečnost, správné fungování a dlouhou životnost. Na co se tedy zaměřit?

 1. Plánování a příprava je základ úspěchu: Před instalací si dobře promyslete a naplánujte správné umístění spotřebiče. Změřte si dostupný prostor, zkontrolujte, zda je v blízkosti dostatečný přístup k elektrickému nebo plynovému připojení a přívodu vody. Vyberte si správný typ spotřebiče, který odpovídá vašim potřebám a představám.

Tip pro vás: Myslete i na ergonomii prostoru. Pokud připravujete jídlo pro početnou rodinu, nedávejte si sporák či varnou desku k přilehlé zdi nebo straně potravinové skříně. Hrnce by při vaření neměly dostatek prostoru. Případně pamatujte i na to, ať s horkým hrncem ke dřezu nemusíte jít příliš daleko.

 1. Elektrické spotřebiče: Při instalaci elektrických spotřebičů, jako jsou varné desky, trouby, odsavače par, myčky, pračky, sušičky a lednice, je nezbytné zajištění správného napájení. Ujistěte se, že máte správný elektrický vývod a dostatečnou kapacitu elektrického proudu pro daný spotřebič. Dbejte na to, aby byla dodržena příslušná bezpečnostní opatření a předpisy, jako je použití přepěťové ochrany a správné uzemnění.

Tip pro vás: Příkon je udáván v jednotkách wattů (W) a představuje množství elektrické energie, kterou spotřebič potřebuje pro svůj provoz. Jestli jste se právě nastěhovali do staršího domku nebo pronajatého bytu, nechte si zkontrolovat, zda vámi používaný elektrický obvod nebo zásuvka je dostatečně dimenzována pro potřebný příkon spotřebiče. Nepřekračujte maximální hodnotu příkonu, kterou uvádí výrobce, abyste zabránili přetížení obvodu a možnému požáru.

 1. Plynové spotřebiče: Pokud instalujete plynové spotřebiče, jako je plynová varná deska nebo trouba, je zásadní bezpečnostní opatření. Je důležité, abyste se obrátili na kvalifikovaného odborníka, který má zkušenosti s instalací plynových zařízení. Připojení plynových spotřebičů vyžaduje správnou instalaci plynového potrubí, kontroly těsnosti a ověření správného fungování.

Tip pro vás: Čeká vás instalace domácích spotřebičů, plynové trouby či sporáku? Obraťte se na nás. Provedeme odborné zapojení, revizi a samozřejmě vás s novým spotřebičem naučíme.

 1. Vestavné spotřebiče: Při instalaci vestavných spotřebičů, jako jsou vestavné trouby nebo mikrovlnné trouby, je důležité dodržovat pokyny výrobce a plně se řídit návodem k instalaci. Před samotnou instalací se ujistěte, že máte správný rozměr a typ vestavného prostoru, který je kompatibilní s vybraným spotřebičem.

Tip pro vás: Plánujete umístění vestavné trouby a mikrovlnky nad sebe do výšky?  Srovnejte si nejen priority, ale také rozměry. Budete každý den používat mikrovlnou troubu? Odpíchněte se od výšky, ze které pohodlně vytáhnete horký talíř ven. Eliminujete tím možné riziko popálení. Víte, že každý den budete péct? Šetřete svá záda a dejte si troubu výše.

 1. Volně stojící spotřebiče: Volně stojící spotřebiče, jako jsou lednice, pračky nebo sušičky, vyžadují vhodné umístění, aby mohly správně fungovat. Ujistěte se, že je spotřebič postaven na rovném a stabilním povrchu, aby nedocházelo k nežádoucímu pohybu nebo vibracím. Zkontrolujte také, zda je správně vyvážen, aby se minimalizovalo riziko poškození.

Tip pro vás: Pokud máte pocit, že vám dělá pračka příliš hluk, můžete ji postavit na speciální antivibrační pryžovou rohož, která sníží vibrace a utlumí zvuk.

 1. Bezpečnostní opatření: Při instalaci jakéhokoli spotřebiče je důležité dbát na bezpečnostní opatření. Před zahájením instalace vždy vypněte elektrický proud nebo uzavřete plynové připojení. Při manipulaci s těžkými spotřebiči si zajistěte pomoc druhé osoby, abyste minimalizovali riziko úrazu nebo poškození.

V případě, že si nejste jisti, jak správně nainstalovat domácí spotřebič, vždy je lepší vyhledat pomoc odborníka nebo se poradit s profesionálem. Správná instalace spotřebičů je klíčová pro jejich bezproblémové fungování, prodloužení životnosti, vaši bezpečnost a pohodlí.

Budete-li potřebovat pomoci, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme se zapojením. Kontaktujte nás.

 

 

Vestavné trouby

U vestavných trub je nutné mít připravený montážní otvor v kuchyňském nábytku podle rozměrů a specifikací výrobce trouby. Doporučujeme dbát na zajištění dostatečných odvětrávacích otvorů v nábytku, které jsou nezbytné pro správnou funkci a dlouhou životnost spotřebiče. Elektrická zásuvka nebo svorkovnice 1x230v s proudovým jističem 16a, do které bude trouba připojena, by měla být přístupná ve vzdálenosti max. 1m od místa, kde bude trouba trvale instalována.

Varné desky plynové

U plynových varných desek je třeba mít připraven vyříznutý montážní otvor v pracovní kuchyňské desce podle rozměrů a specifikací výrobce varné desky. Je třeba vzít v úvahu i min. vzdálenosti varné desky a jejích komponentů od dalších překážek podle doporučení výrobce. Elektrická zásuvka nebo svorkovnice 1x230v s proudovým jističem 16a, do které bude varná deska instalována, by měla být přístupná ve vzdálenosti max. 1m od místa, kde bude trouba trvale instalována. Plynový kohout ve zdi s vnějším 1/2″ závitem by měl být ve vzdálenosti max. 1,5 m od místa, kde bude deska trvale instalována. Místnost, ve které bude deska naistalována, musí mít zajištěn přívod vzduchu podle aktuálního vydání příslušné normy. Varná deska je z výroby dodávána bez přívodní plynové hadice, která se vždy dodává při instalaci, jako zvlášť hrazený instalační materiál v potřebné délce.

Varné desky elektrické

U varných elektrických desek je třeba mít vyříznutý montážní otvor v pracovní kuchyňské desce podle rozměrů a specifikací výrobce varné desky. U indukčních varných desek je nutné dodržet specifické požadavky na dostatečné odvětrání spotřebiče.
Varná deska je z výroby dodávána bez přívodního el. kabelu, který se vždy dodává při instalaci jako zvlášť hrazený instalační materiál v potřebné délce. El. Svorkovnice 3x230v se samostatným jištěním 3x16a , do které bude trouba připojena, by měla být přístupná.

Ceník za montáž domácích spotřebičů

Kategorie A

 

 • spotřebiče volně stojící
 • pečící trouby volně stojící
 • mikrovlnné trouby volně stojící
 • lednice volně stojící

Cena 1650,- Kč s DPH

*cena instalace 2. spotřebiče 1250,- Kč s DPH
**každý další spotřebič 1035,- Kč s DPH

Kategorie B

 

 • vestavná: myčka, pračka, sušička, lednice
 • pečící trouby vestavné, mikrovlnné trouby vestavné
 • varné desky vestavné a plynové
 • odsavače par standardní, výsuvné, komínové

Cena 1950,- Kč s DPH

*cena instalace 2. spotřebiče 1650,- Kč s DPH
**
každý další spotřebič 1035,- Kč s DPH

Služba instalace spotřebiče obsahuje:

 • Doprava technika
 • Demontáž starého spotřebiče usazení a připevnění spotřebiče do připraveného montážního otvoru (viz. Montážní
  připravenost)
 • Připojení spotřebiče k přívodu el. proudu, plynu
 • Seřízení spotřebiče a seznámení zákazníka s obsluhou
 • Potvrzení o provedení odborné instalace

Cena nezahrnuje instalační materiál a vícepráce (např. zvětšení instalačního otvoru, zvětšení otvoru pro rozvody, atd.), které hradí zákazník přímo servisu.

Spokojenost zákazníků

Velmi dbáme na kvalitu našich služeb. Díky tomu naše služby využívají nejen zákazníci napřímo, ale také poskytujeme služby pro segment e-commerce a další společnosti.

S radostí poskytujeme služby například klientům společností Mall.cz, CZC.cz a GLOBAL ASSISTANCE a.s.

Rychlý kontakt

702 057 021
info@sofesto.cz

Pracovní doba

8:00 – 17:00
Pondělí  – Pátek

Sídlo

V bytovkách 758/22
Praha 10

Napište nám